Karar Yaklaşırken Ripple CEO’su Önemli Açıklama Yaptı!

Yakın zamanda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile arasındaki yavaş savaşın bitmesi beklenen Ripple için yeni gelişmeler var. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Las Vegas’taki toplantısında söyledikleriyle dikkat çekti. Garlinghouse, XRP topluluğuna, yasal mücadele sırasında verdiği destek nedeniyle teşekkür etti. İşte detaylar…

Ripple CEO’su topluluğa teşekkür etti

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, XRP Las Vegas 2023 toplantısında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yasal savaş sırasında verdiği destek için XRP topluluğuna teşekkür etti. Garlinghouse, 6 Mayıs’ta attığı bir tweet’te “minnettarlığımı yeterince ifade edemiyorum” dedi. Böylece topluluğun yoldaşlığı için minnettarlığını dile getirdi. İki günlük konferansa yalnızca XRP topluluğu üyeleri katılım sağladı. Hatta etkinlik, organizatörleri tarafından “Hayat boyu XRPArmy Konferansı!” olarak adlandırılmakta.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Ripple ve SEC arasında devam eden yasal savaş, her iki taraf arasında çok sayıda zorluk ve gelişmeye sahne oldu. XRP topluluğunun desteği Ripple’ın lideri tarafından da fark ediliyor. Garlinghouse, konunun 2023’ün ilk yarısında sonuçlanmasını bekliyor ve daha önce Ripple’ın galip geleceğine olan güvenini dile getirmişti.

Avukatlar dava için açıklama yapıyor

Bu sırada kısa bir süre önce, XRP yanlısı avukat John Deaton da açıklamalarıyla gündeme geldi. SEC’in Ripple aleyhindeki davasının, zayıfladığına inanmakta. Zira XRP’nin alınmasının ortak bir girişime para yatırımı olduğunu kabul eden “ECF 640″a işaret etti. Bu, ECF 640, yasal bir belgedir. Özet karar öncesinde Ripple, SEC’in “XRP alıcılarının makul beklentileri” konusundaki uzman görüşlerinden birinin ve XRP fiyat değişikliklerinin nedeninin belirlenmesine ilişkin başka bir SEC uzman görüşünün mahkeme kayıtlarından çıkarıldığını açıkladı.

Ripple, ABD’deki kripto oyuncuları için net kurallar sağlamadan düzenleyici eylemi uyguladığı için düzenleyici kuruma ateş püskürdü. Ancak Ripple, ABD’deki duruma rağmen işini genişletmek için dostane küresel düzenlemelere güveniyor.

Neler olmuştu?

Aralık 2020’de SEC, Ripple ve iki yöneticisine karşı kayıtsız menkul kıymetler sundukları iddiasıyla dava açtı. SEC’in neyi menkul kıymet olarak kabul ettiği konusunda netlik olmaması, sektördeki pek çok kişinin Ripple davasının çok ihtiyaç duyulan netliği sağlayacağını umduğu bir tartışma konusu oldu. Tekrarlanan sorulara rağmen SEC Başkanı Gary Gensler, bazı sorulara cevap veremiyor. Örneğin Ethereum’un (ETH) menkul kıymet olma durumuna henüz kesin bir yanıt vermedi.

XRP tokenı şu anda 0,4587 dolardan işlem görüyor. Son yedi günde yüzde 4,2’lik bir fiyat düşüşü kaydetti. Mahkemenin kararının Ripple kripto para biriminin fiyatını nasıl etkileyeceği henüz belli değil. XRP topluluğu önümüzdeki birkaç gün veya hafta içinde mahkeme kararını yakından izleyecek. Ripple davası yalnızca XRP’yi değil, diğer kripto paraları da etkiliyor. Bu nedenle diğer altcoin’lerin yatırımcılarının gözü de davada olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir