Köylülerin direnişi sürüyor: ‘Deştin’in bütün yaşam savunucularına ihtiyacı var’

İZMİR – Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Deştin ve Menteşe ilçesine bağlı Bayır mahalleleri arasında “Muğla Çimento” tarafından 7 bin 751 dönümlük arazide kurulmak istenen çimento fabrikasına karşı bölge halkının başlattığı direniş sürüyor. Projeye karşı açılan davada bilirkişi süreci devam ederken çimento fabrikasına getirilen dev kazana karşı köylüler dün öğle saatlerinde yolu kapattı.

Kamyonun geçişine izin vermeyen köylüler, geceyi de çadırlarda geçirdi. Dün başlayan direniş bugün de devam ederken, birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi de köylülerin mücadelesine destek vermek amacıyla alana geldi. Öte yandan jandarmanın da alandaki bekleyişi sürüyor.

‘HAREKET ETMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Nöbet eylemine ilişkin konuşan Deştin Çevre Platformu’ndan Haluk Özsoy, dünden beri köylülerin bekleyişinin devam ettiğini belirterek, “Bugün daha kalabalığız. Sivil toplum kuruluşları da desteğe geldi. Yarın daha da kalabalık olacağımızı düşünüyoruz. Buradaki insanların yüzde 80’inini bölge halkı oluşturuyor. Kamyon karşımızda ve hareket etmesine izin vermiyoruz. Yolu kapatmış durumdayız. Hukuki süreç sonuçlanmadan hareket etmesine de izin vermeyeceğiz” dedi. Açılan davada mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesini istediklerini söyleyen Özsoy, avukatların yaptığı görüşmeler sonrasında ise mahkemenin buna yanaşmadığı sonucunun çıktığını belirtti.

‘DEŞTİN’İN BÜTÜN YAŞAM SAVUNUCULARINA İHTİYACI VAR’

Hukuki sürecin uzatılmak istendiğini de ifade eden Özsoy, “Direniyoruz” dedi. Tüm yaşam savunucularına da destek çağrısında bulunan Özsoy, “Bize destek vermelerini istiyoruz. Bayır’daki direniş çadırına gelmelerini istiyoruz. Herkes gelmeli. Bugün Deştin’in bütün insanlara, bütün yaşam savunucularına ihtiyacı var. Buradaki insanlar sadece yaşam hakkını savunuyorlar. O çimento fabrikası yapılırsa bu insanların hepsi köylerinden olacak. Bütün herkesten nöbet eylemimize destek vermelerini bekliyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir