Sudandan tahliye edilen Cezayirliler ülkelerine döndü

Ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında çatışmalara sahne olan Sudan’dan tahliye edilen Cezayirli vatandaş ve diplomatlar, Cezayir Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir uçakla ülkelerine döndü.

Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un talimatı üzerine Sudan’dan tahliye edilen Cezayirli vatandaş ile diplomatların Sudan’daki Port Sudan Havalimanından Cezayir Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir uçakla Cezayir’e ulaştığı belirtildi.

Açıklamada, Cezayirli diplomat ve vatandaşların yanı sıra, 13 Filistinli ile 22 Suriyelinin de söz konusu uçakla Cezayir’e getirildiği vurgulandı.

Öte yandan Cezayir resmi haber ajansı APS’ye göre, başkent Cezayir’deki Huvvari Bumedyen Havalimanı’na inen uçaktaki vatandaşlar, Cezayir Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ammar Billanı ile İçişleri Bakanı İbrahim Murad başta olmak üzere çok sayıda devlet yetkilisi tarafından karşılandı.

İçişleri Bakanı Murad, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Sudan’daki şartların oldukça zor bir duruma evirildiğine dikkati çekerek, Cezayir Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçağın Port Sudan Havalimanından önce Suudi Arabistan’ın Cidde kentine gittiği daha sonra da Cezayir’e uçtuğunu ifade etti.

Cezayir’in vatandaşlarına sahip çıkmaya devam edeceğini vurgulayan Murad, Sudan’da yaşayan Cezayirlilerin büyük çoğunluğunun tahliye edildiğini kaydetti.

Cezayir Dışişleri Bakanlığından dün yapılan açıklamada, Sudan’dan Cezayirli diplomatların ve vatandaşların tahliye edilmeye başlandığı belirtilmişti.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Arap Birliği Dönem Başkanı sıfatıyla, Ramazan Bayramı öncesi, Birleşmiş Milletler (BM), Afrika Birliği ve Doğu Afrika’daki Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi’ne (IGAD) “Sudan’daki çatışmaların durdurulması için ortak harekete geçme” çağrısı yapmıştı.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan’da Sudan ordusu ile HDK arasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK arasında “HDK’nin tamamen orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın, orduyla çatışan HDK’nin feshedilmesi ve devlete karşı isyancı güç ilan edilmesi kararı aldığını, bu esasa göre davranılacağını bildirmişti.

Dünya Sağlık Örgütü, Sudan’daki çatışmalarda 459 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 bin 72 kişinin ise yaralandığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir