Yüksekovalı çoban hurdalarla araba yaptı

Yüksekovalı çoban hurdalarla 50 kilometre hız giden araba yaptı

HAKKARİ – Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, Murat Özaras isimli çoban, hurda malzemelerle 50 kilometre kadar hız giden araba yaptı.

Yüksekova ilçesine bağlı Akocak köyünde yaşayan 29 yaşındaki Murat Özaras isimli çoban, çöpe atılan hurdalar ile satın aldığı ikinci el malzemeleri evinde biriktirdi. Bir yandan çobanlık yapan Özaras, bir yandan da topladığı hurdalarla hayalindeki benzinli arabayı yapmak için çalışma başlattı. 3 aylık bir çalışmanın neticesinde herkesin kendisiyle dalga geçerek gerçekleştiremeyeceğini söylediği aracı yaptı. Daha sonra aracına binerek köyde deneme turu atan Özaras, aracının çok iyi olduğunu söyledi. Aracın ileri ve geri yön alma kabiliyetinin son derece iyi olduğunu ve saatte 50 kilometre hız yapabildiğini belirten Özaras, “Çocukluktan beri bir yeteneğim vardı ama bunu gerçekleştirmek için sermaye gerekiyordu. Sermayem olmadığı için bir şeyler yapamıyordum. En sonunda yapmaya karar verdim. Çoğu malzemeyi hurdacıdan getirdim. Bazı parçalarını ise internet üzerinden istedim. İlk başlarda herkes yapamazsın diyordu ama ben kendime inanıyordum ve yaptım. Ben bu konuda bana destek sunan babama çok teşekkür ediyorum” dedi.

Aracın saatte 50 kilometre hız yapabildiğine dikkat çeken Özaras, “Çocukluktan beri bu işlere merakım vardı. Her zaman ilgilendiğim bir konu idi. Bazıları gelip gördüğü halde ‘yapamazsın’ diyorlardı. Bir yandan çobanlık yapıyor boş zamanlarımda ise arabayı yapmaya çalışıyordum. İmkan olsaydı daha güzel şeyler yapardım. Çok farklı fikirlerim var ve bunları yapmaktan geri durmayacağım. Ancak sermayem olmadığı için şimdilik bunları yapamıyorum. Yetkili kurumlardan destek bekliyorum. Eğer bana imkan tanınırsa daha güzel ve daha şık tasarımlar yaparım” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir