Demir çelik sektöründen Yeşil Mutabakat için yeni Avrupa Birliği projesi

Avrupa Birliği’nin karbon emisyonlarının azaltılması yönündeki çalışmaları, özellikle de Yeşil Mutabakat’a sağlanacak uyum doğrultusunda uygulamaya geçecek olan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM)’nın başta demir-çelik, alüminyum, elektrik, çimento gibi emisyon yoğun sektörler olmak üzere tüm sektörleri etkilemesi bekleniyor.

 

2026’da başlayacak olan ve Avrupa’nın ithal ettiği ürünlerin karbon salımına göre vergilendirilmesini öngören SKDM, 2023 yılı içinde yasalaştı ve üç yıllık geçiş dönemi de böylece başlamış oldu.

 

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan, “Birliğimiz ilk günden itibaren Avrupa Yeşil Mutabakatı ve SKDM konusundaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu doğrultuda yaptığımız çalışmalara “INTER-CLUSTER COLLABORATION FOR CARBON MANAGEMENT (KARBON YÖNETİMİ İÇİN KÜMELERARASI İŞ BİRLİĞİ)” başlıklı AB projesi ile bir yenisini ekledik. Avrupa Komisyonu Civil Society Action towards European Green Deal teklif çağrısı kapsamında yapılan başvurumuz yakın zamanda onay aldı ve 2024 itibariyle proje başladı. Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA)’nin koordinatör olduğu projenin diğer ortağı ise İtalya’dan Co.Svi.G. Scrl oldu.” dedi.

 

Başkan Ertan, “Projenin genel amacı; AB Yeşil Mutabakatının hedeflerine ulaşmasına destek olmak için Sivil Toplum Kuruluşlarının Karbon Sınır Uyum Mekanizması ve Karbon Yönetimi konusundaki kapasitelerini artırmak. Projenin ilk özel hedefi, AB’deki en iyi uygulamaların aktarılması yoluyla Kümelerin Karbon Yönetimi ve Karbon Sınır Uyum Mekanizması konusundaki kurumsal ve operasyonel kapasitelerinin artırılması. Sanayi sektörleri açısından Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 40’ının AB Karbon Sınır Uyum Mekanizmasından etkileneceği tahmin ediliyor.” diye konuştu.

 

Yalçın Ertan, “Eylemin ikinci özel hedefi, küme üyelerinin kapasitelerini artırarak Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması ve Karbon Yönetimi konusunda hazırlıklı olmalarını sağlamak. Eylemin üçüncü özel hedefi, AB Yeşil Mutabakatı ile uyumlu ulusal mevzuatın hazırlanmasında Kümelerin karar alma süreçlerine aktif katılımını desteklemek. Proje kapsamında, AB’ye Çalışma Ziyaretleri, Türkiye ve İtalya’da atölye çalışmaları, Farkındalık Artırma Eğitimleri, Kamu Yetkilileri ve Bakanlıklardan temsilcilerle Odak Grup Toplantıları gibi etkinler yapılması planlanmaktadır.” dedi.

 

Başkan Ertan, “36 ay sürecek projemiz ile AB Yeşil Mutabakatı Karbon Yönetimi ve Karbon Sınır Uyum Mekanizmaları konusunda kümelerin kurumsal ve örgütsel kapasitelerinin geliştirilmesini, Türkiye ve AB arasında ortaklıkların geliştirilmesini, AB’den Türkiye’ye en iyi uygulamaların aktarılması ve ülkeler arasında bilgi alışverişi sağlanmasını, AB Yeşil Mutabakatı doğrultusunda hazırlanacak mevzuatların yasama ve karar alma süreçlerine aktif katılım desteklenmesini hedefliyoruz.” diye konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir