Mobil hat kullanıcıları dikkat! Bu para her ay kesilecek

Mobil hat kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir haber dikkat çekti. Mobil hat sahipleri her ay bu parayı ödeyecek.

1999 Gölcük depremi sonrasında uygulamaya konulan Özel İletişim Vergisi, 2024 yılı itibarıyla 400 TL’ye yükseltildi. Özel İletişim Vergisi 260 TL’den 400 TL’ye çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olan karar sonrasında her ay telefon kullanan herkesten bu para kesilecek.

Ücret, arzu edilmesi halinde 12 ay halinde fatura taksitlerine yansıtılabilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile halihazırda 260 TL olarak uygulanan vergiye 140 lira zam yapıldı. Yeni düzenlemede operatör fark etmeden yeni hat sahibi olacak bu ücret herkesten kesilecek. Hattın faturalı veya faturasız olmasına bakılmadan vergi ödenecek. 400 TL olarak belirlenen rakam, operatörlere iletilmesi halinde 12 ay taksitli şekilde faturalara bölünecek.

Telsiz Kullanım Ücreti de zamlandı

Özel İletişim Vergisi’ne yapılacak artış ile birlikte, hat sahibi olan herkesten her ay düzenli olarak kesilen ‘Telsiz Kullanım Ücreti’ de 2024 yılı itibariyle zamlandı. 2023 yılında 9,43 TL’ye yükselen ücret, 2024 yılı ile birlikte 15 lira seviyelerine çıktı.

Mobil hat kullanıcıları için zamlı vergiler

Yeni düzenleme ile birlikte mobil hat kullanıcıları için zamlı vergiler şu şekilde olacak:

Özel İletişim Vergisi: 400 TL

Telsiz Kullanım Ücreti: 15 TL

Zamlar tepki çekti

Mobil hat kullanıcıları için yapılan zamlar tepki çekti. Sosyal medyada birçok kullanıcı, zamları “haksız ve adaletsiz” olarak değerlendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir