Sahte Nikahla Evlendi, 3 Trilyonluk Mirası Kaptı

İtalya’nın temmuzda hayata veda eden eski Başbakanı Silvio Berlusconi’nin sevgilisi Marta Fascina’nın kazandığı dev mirasla ortadan kaybolması ülke siyasetinde tartışma yarattı.

86 yaşında lösemi sonucu hayatını kaybeden Forza Italia partisinin lideri Berlusconi, 100 milyon euro değerindeki mirasını aynı partinden milletvekili olan 33 yaşındaki sevgilisi Fascina’ya bırakmıştı. İtalyan milletvekili, o dönemden bu yana meclis oturumlarına katılmazken kamuoyu önüne de neredeyse hiç çıkmadı.

Yas sürecinin devam ettiği mesajıyla parti oturumlarına dahi katılmayan Fascina için Berlusconi’nin erkek kardeşi Paolo “Bu kadar gözyaşı bence yeter” diyerek imalı bir tepkide bulundu.

4 AYDIR KAYIP

Berlusconi ve Fascina geçen sene sahte bir nikah töreni düzenlemiş, eski başbakanın çocuklarının bu evliliğe onay vermediği ve babalarını ikna ettiği ortaya çıkmıştı. Buna karşın Berlusconi genç sevgilisine dev bir servet bırakmıştı.

Berlusconi’nin vasiyeti, ölümünden üç hafta sonra noter tarafından açıklandı.

İtalya’nın eski başbakanlarından medya patronu Silvio Berlusconi, şirketini çocuklarına bırakırken sevgilisi Marta Fascina’ya da 100 milyon avro ayırmıştı.

Kronik lösemi teşhisiyle tedavi gördüğü hastanede 12 Haziran’da hayatını kaybeden Berlusconi’nin vasiyeti ölümünden üç hafta sonra noter tarafından açıklanmıştı.

İtalyan Ansa ajansının haberine göre Berlusconi aile şirketlerinin dağılımıyla ilgili kararını 2006’da vasiyetine geçirmiş.

Berlusconi, medya, bankacılık ve futbol yatırımlarının çatı kuruluşu Fininvest Holding’in yüzde 53’lük hissesini büyük çocukları Marina ve Pier Silvio’ya bıraktı. İkinci evliliğinden çocukları Barbara, Eleonora ve Luigi de geri kalan hisseleri paylaşacak.

Fininvest’in yönetiminde bugüne kadar da Berlusconi’nin en büyük iki çocuğu daha büyük rol sahibiydi. 56 yaşındaki Marina Fininvest’in başkanı, 54 yaşındaki Pier Silvio ise yönetim kurulu üyesi ve medya grubunun yöneticisiydi. İkinci evlilikten üç çocuk ise aile şirketlerinde daha az rol sahibiydi.

Beş çocuğu Berlusconi’nin isteği üzerine hiçbir hissedarın holdingin kontrolüne tek başına sahip olmayacağını söylemişti.

Sevgilisi, kardeşi ve dostunu unutmadı

Öte yandan Berlusconi’nin 2022’de bir hastaneye kaldırılışı sırasında vasiyetnamesine ek yaptığı ve çocuklarından kendisine yakın birkaç isme milyonlarca avro verilmesini istediği de ortaya çıktı.

Berlusconi bu notla, son birkaç yıldır birlikte yaşadığı 33 yaşındaki sevgilisi Marta Fascina’ya 100 milyon avro, kardeşi Paolo Berlusconi’ye 100 milyon avro, siyasetteki yol arkadaşı Marcello Dell’Utri’ye ise 30 milyon avro verilmesini istemiş.

Berlusconi bu isimlere bıraktığı mirası, ‘karşılıklı sevgi’ye bağladı.

Berlusconi’nin toplam serveti 6,5 milyar avro olarak hesaplanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir